לאחר הרשומה האחרונה פנה אליי תלמיד בין השיעורים וביקש לדעת – כיצד יוכל להרפות מהפחד? איך יעז להתנסות בחוויות חדשות המלחיצות אותו? שוחחנו ועלה כי לתחושתו פחדים עוצרים אותו מלממש את הפוטנציאל שבו ולהפוך לאדם שתמיד ידע כי הוא רוצה, ואף יכול, להיות. הוא נרתע מהאתגר ופחד אף יותר מלעמוד בו בהצלחה. שאלתו הכה טבעית, כה אנושית, המטרידה את מנוחתם של אנשים רבים בהם נתקלתי לאורך הדרך, החזירה אותי לנושא שעובר כחוט השני באימונים בתקופה האחרונה – אמנות השינוי.
שינוי הינו בעצם זרימה, החלפת מצבים תוך הליכה בדרך ובמובן מסויים, ב"שינוי" הפנימי טמון המפתח להתגברות על פחד, לתעוזה להתנסות וכן להצלחה ולהנאה. כאשר אנו עומדים על סיפו של הלא נודע – מצב שעצם אי-הודאות בו יוצר בנו חששות עמוקים, מה שיסייע לנו לקחת את הצעד הבא הלאה הוא האמונה בכוח השינוי והכרת התחושה הריגשית של השתנות. שאלו עצמכם – האם אתם יודעים, יודעים הלכה למעשה ולא רק בתיאוריה רציונלית, כיצד שינוי מרגיש? מה אתם חשים בעת שאתם משתנים מבפנים? כיצד תחושת השינוי מתבטאת בגופכם, בהוויתכם? האם בעת קבלת דבר מה לא צפוי השתנתם בהתאם, ללא חיכוך ואף בהנאה והרמוניה מעצימה? עליכם לחקור במהלך דרככם, באימוניכם, את התחושות הללו.
הידיעה איך לאפשר לשינוי לקרות ולחדול מהתקבעות, ברמת התחושה הריגשית, תהיה המפתח במצבי פחד, אי-ודאות וחשש עמוק. הודות לאימונים, הלמידה וההכרה עצמית נצליח להרשות לעצמנו להפסיק את ההיאחזות המפוחדת במוכר, ונסכים להשתנות עם הזרם. אמנם מדובר בחוויה שבתחילה עשויה להיות מפחידה ואף מלחיצה, אך בסופו של דבר השינוי מסוגל להביא את האדם למקום החדש שלו, ל"עצמי" חדש ומסקרן שלא הכיר בעבר.
כאמור, ניתן לתרגל תחושה זו ולהפכה לחלק מגישתנו לחיים ודפוסי התנהגותנו. התירגול במסגרת השיעורים, האימונים מול בן הזוג והאימונים עם עצמנו מספקים לנו את הסימולציות הנדרשות לפיתוח והטמעה של תחושות אלו ואחרות. למשל, נסו באימון הבא לוותר על הניסיון לשלוט ביריב ובמקום זאת התמקדו בהשתנות בהתאם למתקפתו ורתימת השינויים לטובתכם. אפילו בגפכם – תרגלו באמצעות הדמיון והתחושה האנרגטית את הרגשת השינוי. ביחרו סיטואציה מתאימה, כמו עמידה על סף צוק או שיט במורד נהר, ודמיינו עצמכם במסגרתה – משתנים עם הזרם על אף הפחד והחשש, ממשיכים לנשום ולנוע כל העת.
השינוי הינו בעצם מצב מאד טבעי עבורנו. חישבו על כך כעל עננים בשמיים או מים בנהר. הרי זה מטבעם לזרום. גם אם נתעקש וננסה להכריח את המים או העננים להישאר במקום – לא יצלח לנו. טבע הדברים וטבענו שלנו – הוא לזרום, בין אם נקשה על עצמנו ובין אם לא. המחשבות חולפות בראשנו ויחלפו מעצמן הלאה, כמו גם הפחד והשיתוק. בעצם כל שעלינו לעשות הוא להרפות, לאפשר לשינוי להתרחש, להתכוונן ולגלות את עצמנו מחדש.

מאת ירון בנימיני
ראשון, 03 מרץ 2013 20:42