קונג פו - ההרפתקה שבהתקדמות

קונג פו הינה דרך מסורתית ומשמעות המונח לפי המסורת הינו 'פעולה הנעשית לאורך זמן, בתשומת לב והשקעת אנרגיה ניכרת בכדי להגיע לאיכות מצויינת'. עם כל הכבוד הרב שאני רוחש לגישה המסורתית, אותה אני גם עושה ומלמד, עדיין חשוב לזכור כי זו איננה בהכרח האמת היחידה, או הפרספקטיבה היחידה, להבנת ה'קונג פו'.

לפי תורת הזן למשל, הבנה אמיתית מגיעה מהמישור של החוויה האישית דווקא. לפי גישה זו אין כל קשר בין מסורת להבנת האמת, ומסיפורי הזן עולה כי האמת היא בכלל ידיעה אישית, מהפכנית, שבכדי לחוות אותה יש להתנסות בתחושה ובעשייה שלה.

זהו הדבר אותו מפתחים אימוני הקונג פו. כדרך של תנועה גופנית הנעזרת בכל החושים תוך חידודם, הקונג פו הינה דרך מצוינת ליצור "הבנה" דרך ביצוע. הרגשות שאנו נתקלים בהם בתוך האימונים מכוונים לניקוי העקשנות שבתוכנו, מאפשרים לנו לזכך את עצמנו ולכוון את ה"מיתרים" המנטליים שלנו בצורה צלולה יותר. כמורה, הדגש באימונים אינו על עוצמה פיזית בלבד (אם כי זו אכן מתפתחת עם האימונים) אלא על בניית "אופי". אופי המחושל לרגישות והקשבה לסביבה ולתהליכים שבין אנשים; אופי של גמישות מחשבה ויצירתיות; אופי שמאפשר לנו להתנהל רגשית בצורה שמתאימה למצב, ואף לרתום את הסביבה לשתף עימנו פעולה. אופי זה והבנות אלו מאפשרים לנו דבר חשוב מאד בדרכנו – יכולת בחירה אמיתית.

אפשר אולי להבין את דרך הקונג-פו כפי שאנו בוחרים להתייחס אליה – דרך ההרפתקה של החיפוש לגדול. כי גם אם הבחירות הקטנות שלנו לוקחות אותנו אל הלא נודע, וגם אם אנו חוששים מסכנה וכישלון אפשרי, אימוני הקונג פו יביאו אותנו לביטחון לפעול גם במצבים אלו. הבנה אמיתית של עצמנו ושל הדרך תאפשר לנו לנוע, להשתנות וכך גם לשנות. אולי לא תהיה שם מפה ללכת לפיה, אולי רק חלום יתווה את הדרך, ואולי נגיע למקום אחר מזה שתכננו להגיע אליו. עם זאת, בטוח שנגיע למקום חדש אשר ממנו נשקיף אחורה בסיפוק אל חוסר הבטחון שלנו לבחור ולהתקדם, ונדע כי הבסנו אותו.

קבלת האתגרים של הלא נודע היא הדרך היחידה לגדול ולהתפתח. אז בואו להעז ולבחור אפילו בחירה אחת קטנה בכל פעם מחדש. אלו הן הבחירות הקטנות שבחיים שיוצרות את השינוי הגדול.

ירון בנימיני